top of page

ENDÜSTRİYEL TASARIMCILAR DERNEĞİ

ENTA, farklı üniversitelerden mezun olan bir grup endüstriyel tasarımcı tarafından kurulmuştur. Dernek, çok sayıda disiplini  çeşitli üyelik seçenekleriyle bir araya getirerek, öğrenci ve profesyonel endüstriyel tasarımcıları bir çatı altında toplamayı amaçlamaktadır. Üniversite öğrencileri tarafından oluşturulan EntaMAG isimli bir tasarım dergisine ve Entauni isminde  bir platforma sahiptir. Çeşitli eğitim programları, çalıştaylar, basılı materyaller, etkinlikler, yarışmalar ve toplantılar düzenleyen aktif bir dernektir. ENTA, bünyesine kurumsal üyelikler katarak; şirket, tasarımcı ve öğrenci iletişim ağını genişletti. Ayrıca dernek, endüstriyel tasarımcıların yanı sıra farklı meslek gruplarını da kabul etmektedir.

 

 

Faaliyet Alanları

​Endüstriyel Tasarımcılar Derneği,mesleğin gelişimi adına şirketler, tasarımcılar ve öğrenciler için seminer, yarışma, atölye, eğitim, fuar gibi etkinlikler düzenler. Üyeleri ile birlikte tasarım projeleri gerçekleştirir. 

Aynı zamanda, tasarımcılar ve kurumlar arasındaki etkileşimi geliştirir.

 

Vizyon

 1. Türkiye’de, çağdaş tasarım anlayışını benimseyen kurum olmak.  

 2. Tasarım girişimciliğini desteklemek ve bu alanda belirleyici aktör olmak.

 3. Tasarım paydaşların tümüne ulaşmak. 

 4. İlk akla gelen ve güvenilen meslek örgütü olmak.

 5. Türkiye tasarımının gelişimi adına ulusal potansiyelin kullanılmasını sağlamak.​

 6. Yurt içi ve yurt dışında mesleğimizi temsil eden örgüt olmak.

Kurumsal Üyelik Sistemi 

Kurumsal Üyelik, derneğimizin üyelik sisteminde tüzel kişiler için sunduğu üyelik tipidir. Kurumsal Üyelik anlaşması yaptığımız tüzel yapılar ile ENTA güvencesi altında işbirliği sağlıyoruz. Kurumsal Üyelik alma, yönetim kurulumuzun kararı ile tüzel kişinin atadığı temsilcileri arasında bir sözleşmeyle mümkün olmaktadır. Bu sözleşmede endüstriyel tasarım mesleğine destek sağlayacak bir takım şartlar mevcuttur. Bu şartların içinde endüstriyel tasarımcı istihdam etme, endüstriyel tasarım öğrencilerine staj imkanı sağlama, endüstriyel tasarımcı personelin asgari çalışma koşullarının belirlenmesi gibi şartlar bulunmaktadır.

ENTA'nın kurumsal üyelerine verdiği hizmetler; 

 • Yakında hayata geçireceğimiz B2B/B2C online tasarım altyapımızda alan sağlamak.

 • Her türlü etkinlik ve organizasyonda sponsorluk bazında reklam çalışması yapmak.

 • Talep edilen tasarım yarışmaları, çalıştaylar ve çeşitli seminerler düzenlemek.

 • Üyeyi rekabet ortamında daha ileri bir noktaya taşıyacak projeler geliştirmek.

 • Kuruma, tasarım alanında ihtiyaç duydugu her türlü desteği sağlayarak, talep edilen firma ve tasarımcılarla işbirliği gerçekleştirmesine destek sağlamak.

Kurucular Kurulu

Aydın Algan             A.Ahsen Şafak Kestek               Elif Güneş Uçar          Filiz Ersin                Onur Koçan 

Onur Tulunay          Selim Can Küçükyıldırım          Ulaş Yıldırım               Volkan Gökalp 

bottom of page