ENTA DANIŞMA KURULU

Dr. Ayhan Enşici

DR. AYHAN ENŞİCİ

Kadir Has Üniversitesi Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Yüksek Lisans Programı Koordinatörü

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden mezun olmuştur. Sektörel deneyiminin ardından, aynı bölümde akademik çalışmalarını sürdürmüş, yüksek lisans ve doktora derecelerini endüstriyel tasarım alanında almıştır. Doktora sonrası araştırma çalışmalarını ise Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nde yürütmüştür. Kadir Has Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde öğretim üyesi ve Mix isimli Türkiye'nin ilk Kullanıcı Deneyimi yüksek lisans programı koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca “design thinking”, yaratıcılık ve inovasyon süreçleri konularında eğitimler vermektedir. TİM tarafından yürütülen INOSUİT Projesi kapsamında firmalara inovasyon odaklı danışmanlık hizmeti vermektedir.

DR. BARIŞ YAZICI

ODTÜ Tasarım Fabrikası Direktör Yardımcısı

Endüstriyel Tasarım lisansını ve Endüstriyel Tasarım Yüksek lisansını Pratt Institute’den (New York, ABD), doktora derecesini de, 2012 yılında, Endüstriyel Tasarım alanında, Orta Doğu Teknik Üniversitesinden almıştır. Dr. Barış Yazıcı, 2009 yılında beri Orta Doğu Teknik Universitesi’nde öğretim elemanı olarak çalışmakta ve 2016 yılından beri ODTÜ Tasarım Fabrikası’nda yöneticilik yapmaktadır. Öncesinde, öğretim görevlisi olarak Başkent Üniversitesi’nde görev yapmış; Tasarım Stüdyosu, Temel Tasarım ve Mobilya Tasarımı üzerine dersler vermiştir. Üniversitedeki görevleri haricinde, çeşitli sanayi kuruluşlarına, tasarım ve ürün geliştirme üzerine, danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Dr. Barış Yazıcı
Burak Emre Altınordu

BURAK EMRE ALTINORDU

Vestel Endüstriyel Tasarım Direktörü

1995 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı. Dünyanın en büyük Televizyon üreticilerinden Vestel Elektronik'te çalışmaya başladı. 2004 yılı sonunda Vestel Endüstriyel Tasarım Takımı'nı kurarak tasarım müdürü oldu. Bu zamandan beri kendisi ve arkadaşları, Vestel için TV'nin yanı sıra farklı alanlarda tasarım çözümleri üretmeye devam ediyor. Dünya çapındaki saygın tasarım yarışmalarından birçok tasarım ödülü ile onurlandırıldılar. Ayrıca büyük şirketlerde DME (Design Management Europe) 2011'i kazanarak büyük prestij kazandı. Kendisi ve ekibi halen televizyonlardan otomotiv, set üstü kutulardan akıllı telefonlara kadar çeşitli tasarımlara odaklanıyor.

DERİN SARIYER

Derin Design Sanat Direktörü

Saint Joseph Fransız Lisesi ve Bilkent Üniversitesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu. 1 sene Milano’da Cappellini firmasının ürün araştırma ve geliştirme bölümünde çalıştıktan sonra 2000 yılında İstanbul’a döndü. Aziz Sarıyer ile birlikte çağdaş mobilya koleksiyonu Derin’i oluşturmaya başladı. Derin markası Derin Sarıyer direktörlüğünde yurtiçi ve uluslararası birçok tasarım fuarında yer aldı. New york-ICFF, Milano-Salone del Mobile, Paris- Masion Object, Köln - Köln Messe, Londra -100% Design London, İstanbul – Istanbul Design Week fuarları bunlardan bazılarıdır.

Derin Sarıyer
Ela Cindoruk

ELA CİNDORUK

ECNP Galeri Kurucu Ortağı

1984’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. 1988’de New York Parsons School of Design’da metal biçimlendirme ve takı tasarımı eğitimini tamamladı. 1999-2005 arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde, 2000-2013 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tasarım kültürü ve yönetimi bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Cindoruk 1988-1989 yıllarında İstanbul’da Urart için mücevher tasarımcısı olarak çalıştı. 1989’da kendi atölyesinde takı tasarlamaya ve üretmeye başladı. 1993’te Nazan Pak ile birlikte İstanbul’da ‘elacindoruknazanpak’ takı atölyesi ve galerisini kurdu. 1999’da Nazan Pak ve Yılmaz Aysan ile birlikte İstanbul Borusan Sanat Galerisi’nde ‘Ruh ve Beden İçin Çoğaltmalar’ başlıklı takı sergisinin küratörlüğünü üstlendi. 2012 yılında uluslararası Red Dot Tasarım Onur ödülünü ve aynı yıl mücevher tasarımcısı Elle Stil ödülünü kazandı.

MUHAMMET TAŞLI

Hamm Kurucu Ortağı

1987 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Muhammet Taşlı, bir zanaatkar olan babasının atölyesinde doğal malzeme ile birebir iletişim kurarak büyüdü. Haliç Üniversitesi'nde aldığı iç mimarlık eğitiminin de katkısıyla tasarım ve zanaati bir araya getiren bir yaklaşımla üretime başladı. 2010'da Ham:m’ı kurdu. Günümüzde markanın kurucusu olarak CEO'luk görevini yürütürken bir yandan mtWorks markası ile iç mimari, ürün ve marka tasarımı işleri yürütmektedir.

Muhammet Taşlı
Neptün Öziş

NEPTÜN ÖZİŞ

Neptun Ozis Studio Direktörü

1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Türkiye’nin önde gelen mimarlarının yanında özellikle içmimarlık üzerine deneyim kazandıktan sonra, 1998 yılında tutkusu olan yat tasarımı ve dekorasyonu üzerine çalışmalar yapmaya başladı. 2005- 2009 yılları arasında uluslararası alanlarda ödüller kazanmış 91m NERO megayat projesi için Çin’de, farklı yat projeleri için İtalya, Fransa ve İngiltere’de çalışmalarda bulundu. 2009 yılı sonlarında Türkiye’ye dönen Neptün Öziş, 2011’den itibaren yat projeleri dışında dünyaca ünlü mobilya firmaları ile tasarım çalışmalarına başladı. Neptün Öziş, 2014 yılından itibaren çalışmalarını ekolojik ve sürdürülebilir tasarım üzerine yoğunlaştırıp, bu konuda mimari, mobilya ve ürün tasarımı çalışmaları yapmaya başladı.  2012 yılından beri İstanbul ve İzmir’de yat tasarımı ve mobilya tasarımı üzerine üniversite lisans dersleri de veren Neptün Öziş, halen çalışmalarını İstanbul dışında, Londra’da sürdürmeye devam etmektedir.

ORHAN REFİK GORBON

Gorbon Seramik Yönetim Ortağı

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kısa bir süre aile firması olan GORBON Seramik’de çalıştıktan sonra yeniden okumak için New Jersey’e gitti. 4 sene New York'ta seramik sektöründeki en prestijli markalardan birisi olan Villeroy Boch'da çalıştı. Türkiye'ye döndükten sonra Bosphorus Cup isimli spor organizasyonunu başlattı. 2021’de yirminci yılını kutlayacak olan bu organizasyon ile Futbol, atletizm, golf, bisiklet, yüzme gibi sporlarda oldukça önemli projeler imza attı. 2015 yılından beri aile şirketi olan GORBON Seramik'in yöneticisi olarak görevine devam etmektedir.

Orhan Gorbon
Dr. Orhan Irmak

DR. ORHAN IRMAK

Orhan Irmak Tasarım Kurucu Ortağı

Orhan Irmak, 2000 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında Royal Melbourne Institute of Technology'de değişim öğrencisi olarak da okudu. 2003 yılında Bilkent Üniversitesi'nde "Tasarımda Değişiklikleri Anlamak ve Gelecek Yönelimleri" başlıklı teziyle yüksek lisans derecesi aldı. 2004 yılında kardeşi ve ortağı Gökhan Irmak ile Orhan Irmak Tasarım firmasını kurdu. Doktora derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi Ambalaj Tasarımı alanında 2011 yılında aldı. Dr. Orhan Irmak çeşitli tasarım yarışmalarında jüri üyeliği yapmış, panel ve konferanslarda konuşmacı olarak görev yapmaktadır.

DR. OYA AKMAN

Oya Design Kurucusu

1977 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Endustri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölümü’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Doktorasını Mimar Sinan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitü’sünde "Corporate Identity" konusunda yaptı. Mobilya, seramik, plastik, cam ve tekstil endüstrilerinde tasarımcı olarak çalıştı. Kanada’da tasarım ve ticaret firması Loya’yı kurdu. İTÜ Endustri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde 1993-2005 yılları arasında ögretim görevlisi olarak görev yaptı. Halen firması Oya Design, pek cok ulusal ve uluslararası tasarım ve üretim projeleri gerçekleştirmektedir. Medipol Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Dr. Oya Akman
Özlem Yalım

ÖZLEM YALIM

Tepta Aydınlatma Stratejik Marka Direktörü

1995’te ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden lisans derecesi olan Yalım, 1995-2000 yılları arasında kurucu ortağı olduğu Kilit Taşı tasarım ve mimarlık firmasında çok sayıda mobilya ve mekan tasarımı projelerine imza attı. İKSV tarafından 2012’de düzenlenen ilk İstanbul Tasarım Bienali’nin fikir ortaklarından olan tasarımcı bu projeyi gerçekleştirdi ve etkinliğin üç yıl boyunca direktörlüğünü yürüttü. 2015’ten itibaren Tepta Aydınlatma firmasının stratejik marka direktörlüğü görevini yürütmekte.

© Copyright 2020 | Endüstriyel Tasarımcılar Derneği

Websitesi Studio Karun tarafından oluşturulmuştur.

  • Facebook - Gri Çember
  • Instagram - Gri Çember
  • LinkedIn - Gri Çember
  • YouTube - Gri Çember
  • Spotify - Gri Çember
ENTA_LOGO_BUYUKBOY_A_edited.png